Liigu sisu juurde
Pildil on keraamik Ly Tiido, sinakashallid silmad vaatavad julgelt kaadrisse, käes on kaanega korduvkasutatav kohvitass, et sealt töö käigus rüübata. Taustal on keraamikaglasuuride värviproovid.

Savi ja keraamika on tulnud minu juurde salamisi, juhuslikult ja ilmselt kuidagi alateadlikult juba väga ammu. See ei ole tänaseni lakanud mind üllatamast – nii palju on eri tehnikaid, vorme, stiile, glasuure. 1992. aastal õppisin Tartu Ülikooli tudengina Taanis Askovi rahvaülikoolis taani keelt ja vabal ajal käisin keraamikaringis. Lihtsalt muid vabaajategevusi nagu eriti polnudki. Treisin jalaga sõtkutaval potikedral paksupõhjalisi kannusid ja teepotte, ajaviiteks ja enda loomisrõõmuks. Käelised tegevused on mulle alati sobinud.

Järgmisel korral avastasin savi enda jaoks alles aastaid hiljem. 2009. aastal kohtasin toona Rotermannis asunud Loovalal juhuslikult keraamikust kooliõde Stina Valgmat, kellest sai minu juhendaja paljudeks aastateks. Tegin lihtsamaid asju nagu kruusid, kausid, taldrikud ja vaagnad oma põhitöö kõrvalt lõõgastuseks, enda ja sõprade rõõmuks.

2018/2019 õppeaastal osalesin Eesti Kunstiakadeemia aastasel kursusel „Sissejuhatus keraamikasse”, kus läbiti samuti kõik savitöö põhialused.

Koroona leviku tuules lõpetasin 2020. aastal oma 20 aastat kestnud ettevõtjapõlve suurtes, nii Euroopa Liidu kui kodumaistes tõlkehangetes osalenud ning arvukaid Eesti ettevõtteid teenindanud tõlkebüroo omanikuna, ja 2022. aastal kolisin aastaks Portugali. Seal elades armusin täielikult kohalikku arhitektuuri ja tänavapilti rikastavatesse keraamilistesse plaatidesse ja nende mustritesse. Käisin kohalikes keraamikastuudiotes nokitsemas ja õppisin maalima majoolikat ühes Sintra keraamikastuudios. Portugalis sai mulle ka selgeks, et tahaksin keraamikaga tegeleda igapäevaselt.

Tänaseks on mul oma savistuudio Tallinnas, Raua 65. Soovin edaspidi teha suurvorme, keraamilisi plaate ja palju muud, mida hetkel veel ei oska hoomatagi, sest keraamika valmistamise ja dekoreerimise tehnikaid on nii palju erinevaid, et seda jätkub terveks elueaks.

Pildil on kujutatud naine, kes istub pintsel käes ja maalib majoolikat, keraamilisi seinaplaate.

Olen tänulik Vana-Vigala Tehnika- ja Teeninduskoolile võimaluse eest saada tuttavaks keraamikaeriala mitmekülgse maailmaga. Tänaseks on minust saanud 4.taseme kutseline keraamik. Tänan ka oma juhendajaid koolis, kes mind tohutult inspireerisid: Stella Tillo, Margit Mald, Rita Randmaa, Kristi Kuurme ning Agni Laats.